Enrichment

Day Club Teacher(s) Year Group

Venue

Meet

Time

Monday Bad Science in Movies J Harcourt
NCottrell
J Smith
9,10 & 11 Science   From 1.20
Young Persons’ Drop-In G Webb
C Hurrell
7 & 8 Kingsley Centre   From 1.20
Drama Club S Cowin All Drama Studio   From 1.20
Textiles Club
-Fabric Painting
-Machining
-Printing
E Talbot 9, 10 & 11 Art   From 1.20
Plymouth Maths Challenge V Armitage All Maths   From 1.20
Music GCSE Drop-in L Pengelly 10 & 11 Music   From 1.20
Wind Ensemble A Renouf All Music   From 1.20
Reading for Pleasure S Perring
J Wright
All Library   From 1.20
Football T Goodman 10 Pitch 1 Astro 1.20 – 1.45
Netball C Newby
K Hayward
7 Pitch 2 Astro 1.20 – 1.45
Travel & Tourism Catch Up session R Sophola 6th Form Library   1.40 – 3.10
Basketball T Leonard 9, 10 & 11 YMCA PE7 Brunel gates 1.40 – 2.10
Tuesday HMS Heroes J Clench Any student with a family member in the Services Maths   From 1.20
Drama Club S Cowin All Drama Studio   From 1.20
Craft and Knitting Club E Gaved
Y Pocula
A Sowden
S Brown
All Room 137   From 1.20
Keyboard Club L Pengelly
H McHale
All Music   From 1.20
Show My Homework H Jarwood All ICT   From 1.20
UK Maths Challenge - Senior L Burt 9, 10 & 11 Maths   From 1.20
Reading for Pleasure S Perring
J Green
All Library   From 1.20
The Search A Bowden 10 – 13 Chapel   1.30 – 2.00
Table Tennis K Barrett 10 – 13 Hall   From 1.20
Football R Swiggs 7 Pitch 1 Astro 1.20 – 2.10
Chess R Whitehouse
E Crispin
All Room 116   From 1.20
Art Club T Mawson 10 Art   From 1.20
Netball C Newby 8 Pitch 2 Astro 1.20 – 1.45
Travel & Tourism Catch Up session R Sophola 6th Form Library   1.20 – 1.50
Basketball T Leonard 7 & 8 YMCA PE7 Brunel gates 1.40 – 2.10
Wednesday Bad Science in Movies LCordrey
J Harcourt
J Smith
9, 10 & 11 Science   From 1.20
HMS Heroes J Clench Any student whose parent is in the Armed Services Maths   From 1.20
Sixth Form
-Prep for HE
-UCAS help
Driving Theory
S Thorpe
L Asquith
12 &13 Brunel   From 1.20
Art Club T Mawson
L Thorpe
7 Art   From 1.20
Keyboard Club L Pengelly All Music   From 1.20
UK Maths Challenge - Junior M Lucas Room 112 Maths   From 1.20
Young Persons’ Drop-In G Webb
C Hurrell
9, 10 & 11 Kingsley Centre   From 1.20
Chapel Chat A Bowden All Chapel   1.20 – 2.10
ASAP Magazine S Perring
J Judge
All Library   From 1.20
Reading for Pleasure C Burge
D Talbot
All Library   From 1.20
Badminton A Weymouth
T Leonard
All YMCA PE7 Brunel Gates 1.20 – 2.10
The Wordsmiths N Spiller All Room 209   1.20 – 2.00
Art Club E Vinnicombe 8 Room 229   1.35 – 2.05
Netball C Newby 9 Pitch 2 Astro 1.20 – 1.45
Table Tennis S Plunkett 10, 11 Assembly Hall Assembly Hall 1.20 – 2.10
Thursday Young Enterprise H Kirtley 12 Business   From 1.20
Amnesty International L Payne
T Davis
All Humanities   From 1.20
STEM B Coultous
N Cottrell
All Technology   From 1.20
Gamemaker D Collins
R Bromidge
All ICT   From 1.20
Map Navigation C Goodman 8 to 11 ICT   From 1.20
Choir L Pengelly All Music   From 1.20
Mathstube M Raymont All Maths   From 1.20
Story Writing L Pyett All English   From 1.20
Student Voice L Thorpe SV group Humanities   From 1.20
SAS A Bowden 7 - 9 Chapel   1.30 – 2.00
Reading for Pleasure S Perring
Y Heale
All Library   From 1.20
Trampolining Z Bennett Girls only (Boys next ½ term) YMCA Brunel gates 1.20 -2.10
Football T Leonard 11 Pitch 1 Astro 1.40 – 2.10
Netball C Newby 10 &11 Pitch 2 Astro 1.20 – 1.45
Friday Film Club P Blake
N Cottrell
All English   From 1.20
Book Club T Davis
K Hayward
All English   From 1.20
Dr Who Club G Hunt All Health and Social Care   From 1.20
Harmony Choir (for staff and 6th form also) E Vinnicombe
A Renouf
  Music room 136   From 1.20
Reading for Pleasure S Perring
J Senese
  Library   From 1.20
Table Tennis T Goodman
A Weymouth
7, 8 & 9 Assembly Hall Assembly Hall 1.20 – 2.10
HIIT – High Impact Interval Training J Taljaard All YMCA Dance Den Brunel Gates From 1.20
Art Club T Mawson 11 Art   From 1.20
Football T Leonard 9 Pitch 1 Astro 1.40 – 2.10
 
All Saints Academy Plymouth Sponsors